Atrakcje Puszczy Kampinoskiej: przerobią bazę wojskową na dom dla nietoperzy

Nietoperze to bardzo rzadki i chroniony gatunek zwierząt, foto poglądowe.
Portal ikampinos.pl 21/02/2017 13:45

Atrakcje Puszczy Kampinoskiej przyciągają do nie wielu turystów i miłośników przyrody. Tak też będzie na pewno z tą inwestycją. Podziwianie nietoperzy umożliwi długa ścieżka spacerowa...

Chodzi o dawną bazę wojskową Układu Warszawskiego, zlokalizowaną we wschodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzięki dofinansowaniu z Unii Eurpejskiej, dyrekcja parku poczyni tu inwestycję, której celem jest zwiększenie liczebności nietoperzy w puszczy.

 

 

Inwestycja na terenie zabudowań powojskowych to jedna z dwóch części większego projektu o nazwie: „Czynna ochrona nietoperzy i renaturyzacja siedlisk murawowych w północnej części Łużowej Góry w Kampinoskim Parku Narodowym”, na realizację którego KPN otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Stosowną umowę podpisano w październiku 2016 roku w Centrum Koordynacji Programów Środowiskowych w Warszawie.

Łużowa Góra to wydma paraboliczna we wschodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. To tu, po północnej stronie, zlokalizowane są budynki dawnej bazy wojskowej Układu Warszawskiego. W ich piwnicach odkryto obecność nietoperzy i postawiono zapewnić im większy komfort.

W najbliższym czasie powojskowe budynki, zwłaszcza ich podziemne części, poddane zostaną adaptacji na zimowiska dla nietoperzy. W tym celu część obiektów zostanie zlikwidowanych, zamurowaniu ulegnie też większość wejść, przy czym wlot nietoperzom ułatwią specjalne szczeliny. KPN planuje montaż „solidnych” drzwi, które z jednej strony umożliwią monitoring przedstawicieli jednych z najrzadszych  i chronionych gatunków zwierząt, a z drugiej strony uniemożliwią wejście osobom postronnym.

Obok inwestycji w budynki byłej bazy wojskowej, KPN poprawi też stan zachowania istniejących płatów muraw napiaskowych, znajdujących się w pobliżu na obszarze około 1 ha, dzięki czemu wzmocnić się mają naturalne procesy siedliskotwórcze.

W efekcie zrealizowanych zadań, liczebność co najmniej trzech gatunków nietoperzy ma się znaczącą zwiększyć. Co ważne dla miłośników przyrody, inwestycja obejmuje też w końcowej fazie urządzenie ścieżki spacerowej o długości około 1,2 kilometra, która łączyć się będzie z pobliskim szlakiem turystycznym. Towarzyszyć jej mają stosowne tablice informacyjne, kładka i schody. Niewątpliwą atrakcją turystyczną będzie przyrodniczy mural na jednej ze ścian wojskowych zabudowań. Jeśli więc interesują Cię Atrakcje Puszczy Kampinoskiej, zapraszamy już dziś do odwiedzania domu nietoperzy.

Koszt inwestycji to blisko 2,5 miliona złotych, z czego 80 % pokrywa UE. Termin jej realizacji to 30 czerwca 2020 roku.

 

Opracowano na podstawie artykułu dr Karola Krama, adiunkta w Zespole ds. Nauki i Monitoringu Przyrody KPN, opublikowanego w ostatnim numerze kwartalnika „Puszcza Kampinoska”.

 

 

Reklama

atrakcje puszczy kampinoskiej - komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama