Czy wycinka drzew w KPN jest konieczna?

Kampinoski Park Narodowy, wycinka drzew konieczna - zdjęcie, fotografia
Portal ikampinos.pl 27/12/2017 11:13

W 2017 roku, w ramach wycinki drzew w Kampinoskim Parku Krajobrazowym pozyskano około 20 000 m3 drewna! Władze KPN zapewniają, że działania te były prowadzone wyłącznie w ramach w ramach cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych drzew niebezpiecznych.

 

- Wykonywane cięcia pielęgnacyjne są oparte na zasadach hodowli lasu – wyjaśnia Joanna Bartosiewicz, specjalista ds. ochrony przyrody w Kampinoskim Parku Narodowym. - Cięcia pielęgnacyjne regulują skład gatunkowy oraz zagęszczenie drzew w drzewostanie w celu zapewnienia odporności drzewostanów na czynniki biotyczne i abiotyczne. Pomagają wyhodować zdrowy i trwały drzewostan. Natomiast cięcia sanitarne polegają na wycince drzew chorych: suchych zaatakowanych przez szkodliwe owady, które mogą się rozprzestrzenić na zdrowe drzewa.

W KPN zapewniają, że masa pozyskiwanego drewna w KPN systematycznie się zmniejsza w stosunku do lat poprzednich.

Jak się również dowiedzieliśmy, w 2017 roku zalesienie wykonano na powierzchni 9 ha gruntów. - Ponadto na powierzchni 1,5 ha wykonaliśmy dolesienia w drzewostanach, mające na celu lepsze wykorzystanie powierzchni przez wypełnienie luk młodszym pokoleniem pożądanych dla danego siedliska rodzimych gatunków drzew – dodała Joanna Bartosiewicz.

tomi

Czy wycinka drzew w KPN jest konieczna? komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama