Kampinos zajada łosie

Ciekawostki, Kampinos zajada łosie - zdjęcie, fotografia
Portal ikampinos.pl 05/09/2017 12:30

Taka ciekawostka. Dzięki obroży telemetrycznej z systemem GPS GSM na szyi wilka o wdzięcznym imieniu Kampinos wiemy nie tylko, gdzie ten lubi przebywać i żerować, ale i czym się żywi. Autorów pomysłu o zniesieniu moratorium na odstrzał łosi w niektórych regionach Polski zainteresuje być może fakt, że kampinoski wilk, podobnie jak jego rodzina, poluje na łosie, tudzież je zjada.

 

Pamiętacie wilka Kampinos, potrąconego przez samochód, wyleczonego, a następnie, dokładnie 7 czerwca 2017 roku, wypuszczonego z powrotem na teren KPN? Pisaliśmy już o tym, że dzięki założeniu wilkowi obroży telemetrycznej z systemem GPS GSM, będzie możliwa obserwacja jego zachowania, tym samym zwiększy się wiedza na temat całej wilczej rodziny żyjącej w kampinsokiej puszczy.

Jak donosi polskiwilk.org.pl, GPS w obroży wilka automatycznie lokalizuje jego pozycje, a dane poprzez system telefonii GSM przesyła następnie do odbiornika. Daje to możliwość dokładnego sprawdzenia miejsc przebywania naszego bohatera, oczywiście wówczas, gdy Kampinos już je opuści.

Dzięki obroży wiemy na przykład, że w ciągu trzech miesięcy od powrotu do KPN, wilk przemierzył już terytorium o powierzchni 150 m2. Że szczególnie lubi przebywać w najbardziej zalesionych i bagiennych rejonach zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego, czyli preferuje stronienie od ludzi, którzy rzadko odwiedzają te okolice.

Badanie miejsc, w których przebywał wilk, pozwala na kolejne obserwacje. Pobrane próbki sierści i odchodów stanowią cenny materiał do badań DNA, które prowadzą biolodzy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz Grupy Genetyki Konserwatorskiej z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW. I tak wiadomo już, że Kampinos bierze udział w polowaniach na łosie, a łupy zajada w towarzystwie matki i brata. Badania DNA pozwoliły też udowodnić, że przywódcami kampinsokiej rodziny wilków nadal są rodzice naszego bohatera.

Łosiowa dieta Kampinosa powinna być może zainteresować Ministerstwo Środowiska, które przymierza się do likwidacji obowiązującego od 2001 roku moratorium na odstrzał łosi. Resort twierdzi, że przedstawicieli tego gatunku jest już zbyt wiele w kraju, podobnie jak zbyt duże są zniszczenia, które swym żerem powodują, i w niektórych regionach chce umożliwić polowania. Wprawdzie w Kampinoskim Parku Narodowym moratorium ma nadal obowiązywać, jednak  warto wyciągać wnioski z opisywanych zjawisk, a już na pewno warto dokładniej, niż czyni to ministerstwo, policzyć łosie w Polsce.

 

Więcej na ten temat piszemy Tutaj i Tutaj

Kampinos zajada łosie komentarze opinie

  • gość 2017-09-22 10:23:49

    W takim razie ten wilk jest bardzo leniwy, skoro przemierzył tylko 150 m2. Toż to prostokąt 15 x 10 m.

  • gość 2017-10-14 00:17:38

    Na Łańcuchu

  • gość 2019-02-18 15:38:03

    Jakoś małoruchliwy ten wilk, skoro przez 3 miesziące przebył obszar 150 m2!

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama