Kampinoski ryś: mieli niesamowite szczęście i go spotkali

Ryś europejski. Foto poglądowe.
Portal ikampinos.pl 25/04/2017 14:01

Mogą mówić o wielkim szczęściu. Pod koniec marca 2017 roku w środku puszczy stanął przed nimi kampinoski ryś.

Nikt nie wie na pewno, ile rysi żyje w Kampinoskim Parku Narodowym. Niegdyś szacowano, że kilkanaście, od jakiegoś czasu mówi się już tylko o kilku. Ale o tym, że są wiedzą już na pewno „kampinoski szwendak” (autor bloga kampinoski-szwendak.pl) oraz jego żona. Pod koniec marca przeżyli w środku puszczy niezwykłe spotkanie.

 

Spotkać rysia w lesie nie jest łatwo. To czujny, skryty i sprytny kot. Za dnia woli przesiadywać na drzewie, w ukryciu, niż pokazywać komukolwiek na oczy. O tym większym szczęściu może mówić autor bloga kampinoski-szwendak.pl oraz jego żona, którzy 24 marca udali się do Puszczy Kampinoskiej, by zrobić dla niej coś dobrego. Nie przeczuwali tak pięknego zwieńczenia swojej wyprawy.

Jak czytamy na wspomnianym blogu, małżonkowie w czynie społecznym odmalowywali oznakowanie drogi pożarowej i jeden ze szlabanów. Gdy już wracali, dopieszczając farbą swoje dzieło, kobieta nagle znieruchomiała. Jej partner natychmiast pojął, że powodem zamarcia jest to, co widzi. Spojrzał w tym samym kierunku i również znieruchomiał. Przed nimi może 15, a może 20 metrów stał… kampinoski ryś.

Nie było szans, by zrobić mu zdjęcie. Ryś po jakichś 10 sekundach zrobił w tył zwrot i dał susa w głąb puszczy. Jak wspomina bloger, to była dokładnie 150 wyprawa do Kampinoskiego parku Narodowego, w ciągu wszystkich pokonali z żoną około 4 tysięcy kilometrów. Spotkanie rysia było dla nich cudownym zwieńczeniem, symboliczną nagrodą za wszystkie wyprawy.

Niestety, rysi w Polsce, również w kampinoskim Parku Narodowym ubywa. Powodem jest przede wszystkim zbyt mała gęstość lasów, by tygrysy europejskie czuły się dobrze w naszym kraju, muszą mieć gdzie się ukryć. Najwyraźniej czują się coraz mniej bezpiecznie w naszych lasach.

 

Foto poglądowe

Reklama

kampinoski ryś - komentarze opinie

  • gość 2017-06-30 20:12:21

    Widać rysia zainteresowało niezwykłe wydarzenie, jakim było odmalowanie znaków. Koty są ciekawskie. A te pięknie odmalowane obiekty znajdują się przecież w jego domu.

  • Jurek - niezalogowany 2019-10-01 15:15:49

    Rysi już nie ma zza to są polowania

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama