Ryś i Puszcza Kampinoska - gdzie można spotkać rysia w Kampinosie?

Przyroda, Puszcza Kampinoska gdzie można spotkać rysia Kampinosie - zdjęcie, fotografia
Portal ikampinos.pl 09/09/2016 15:24

Przetrwały, choć łatwo nie było. Dziś w Puszczy Kampinoskiej możemy spotkać kilkanaście rysiów, jednych z największych drapieżników Europy.

Według spisu z 2001 roku, w Puszczy Kampinoskiej żyje 15 rysiów. Drapieżnik ten jest niezwykle rzadki, dlatego warto wiedzieć, że żyje obok nas. Spotkanie go na żywo nie jest łatwe (w dzień najczęściej wypoczywa w ukryciu), ale możliwe. Robi ogromne wrażenie swoim  majestatycznym pięknem sylwetki i ruchów.

Ryś euroazjatycki, dokładnie ten, który zamieszkuje w puszczy, to największy z rysi. Jak czytamy w cytowanym już na naszym portalu albumiku „Kampinos blisko natury”: stojące uszy rysia są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają je do uszu rysia tak, że ten lepiej słyszy. Ogon jest krótki, cieniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Jego uzębienie jest przystosowane do kruszenia i cięcia, z dobrze rozwiniętymi kłami i łamaczami. Sprawnie wspina się po drzewach, dobrze skacze. Nie jest wytrwałym biegaczem, szybko się męczy.

Tak jak wszystkie koty, starannie myje swoje ciało, potrafi także mruczeć i na wdechu i na wydechu, co zawdzięcza specjalnej budowie kości gnykowych.

Rysie polują najczęściej od zmroku do wschodu słońca, dzień zaś spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce. W czasie polowania starają się podejść ofiarę jak najbliżej, wykorzystując naturalne zasłony, jak np. zwalone drzewa, krzewy czy kępy wysokich traw. Biegają szybko tylko na krótkich dystansach.

Poza okresem godowym rysie prowadzą samotniczy tryb życia. Zajmują bardzo rozległe terytoria, o które konkurują zarówno samice, jak i samce. […]

W trakcie poszukiwania jedzenia rysie przemierzają średnio 7 km w czasie jednej nocy, ale mogą przebyć ponad 20 km.

Wbrew utartym poglądom ryś nie czatuje na ofiarę bez ruchu na gałęzi, ale aktywnie jej poszukuje, Samice z młodymi mogą polować również za dnia.

I na koniec taka ciekawostka o rysiu: polując np. na bażanty czy cietrzewie potrafi skoczyć z miejsca nawet na wysokość 2 metrów. A jest przecież wielkości większego psa. (wysokość w kłębie 50 – 75 cm).

Reklama

Ryś i Puszcza Kampinoska - gdzie można spotkać rysia w Kampinosie? komentarze opinie

 • gość 2018-01-02 16:46:14

  To bardziej wygląda jak lis ale ok

 • Kamil F - niezalogowany 2019-05-30 15:43:50

  Gość, jeśli to wygląda jak lis, to wybierz się koniecznie do okulisty. Albo popatrz na więcej lisów, bo nie wiem, skąd Ci ten pomysł do głowy przyszedł. Lis to pies, a to jest piękny kocur. Pozdrawiam.

 • gość 2019-10-01 15:12:07

  hehe rysie w kpn chyba były

 • Renata - niezalogowany 2019-10-01 15:13:53

  KPN niedbań o takie rzeczy jak Rysie ważniejsze są polowania na Jelenie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama