:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C pochmurno z przejaśnieniami

Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy zamknięte

Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy to zabytkowy wzór leśnej architektury drewnianej z dwudziestolecia międzywojennego.

Rusza duża rewitalizacja, Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy będzie zamknięte

To inwestycja za ponad 4 miliony złotych, z czego aż 3,2 miliona dokłada Unia Europejska. Projekt nazywa się dokładnie „Rewitalizacja zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy oraz  ich adaptacja do celów muzealnych i edukacyjnych”. Efekt ma być imponujący. W związku z prowadzonymi pracami 1 sierpnia br. Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy zostanie zamknięte do odwołania.

 

Umowę o dofinansowanie projektu „Rewitalizacja zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy oraz  ich adaptacja do celów muzealnych i edukacyjnych” podpisano 19 kwietnia br. Całkowity koszt zadania oszacowano na dokładnie 4 145 144,70 zł, w tym dotacja ze środków Unii Europejskiej wyniesie 3 235 083,36 zł.

Zasadniczym celem całego przedsięwzięcia jest ochrona unikatowych zabytków leśnej architektury drewnianej. Obiekty, które obejmuje inwestycja powstały w latach dwudziestych XX wieku i stanowią wzór osady leśnej wzniesionej po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj. Chodzi dokładnie o budynki Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego, tzw. ODM, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy.

Rewitalizacja obejmie dwa budynki, ten, w którym obecnie znajduje się Muzeum Puszczy Kampinoskiej, oraz dawną leśniczówkę, a także otoczenie obu zabytków, które mają zostać dostosowane do funkcji wystawienniczo-dydaktycznej, a także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warto podkreślić, że inwestycja przewiduje rozdzielenie obu wspomnianych funkcji, czyli dydaktycznej i wystawienniczej. W związku z tym zostanie urządzona nowa ekspozycja Muzeum Puszczy Kampinoskiej, a także powstanie sala audiowizualna i pracownia z zapleczem dydaktycznym i socjalnym.

Autorzy projektu liczą na to, że docelowo rewitalizacja przyczyni się do rozwoju zasobów kulturowych całego regionu, wzmocni się oferta kulturalna powiatu warszawskiego zachodniego, jak również w powiatu sochaczewskiego. Wszystkie prace potrwać mają do końca czerwca 2018 roku. Muzeum w Granicy zostanie zamknięte dla zwiedzających 1 sierpnia br. do odwołania.

muzeum puszczy kampinoskiej w granicy - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-04-02 18:03:23

    Miła wiadomość. Oprócz malowniczych zagród w skansenie budownictwa kampinoskiego) są tu trzy stare leśniczówki -ostatnia to muzeum i dwie (dziś wymagające prac konserwatorskich), trzy chaty, które dobrze byłoby zakonserwować i zachować, stuletnią kapliczkę. Szkoda swoją drogą, ze Polska jak długa i szeroka nie doceniam sporym stopniu architektury zabytkowej. Nie tylko pierwszej klasy jak pałace, dwory, kościół, ale tez zwyklej miejskiej i wiejskiej jak domy, chałupy, dworki miejskie, stodoły, wiatraki, budynki gospodarcze. W regionu przykładem masowych zaniedbań mieszkańców i gmin to np. Wiejca (nie pamiętam dobrze numerów, ale wiele drewnianych, starych chat i domów wymaga napraw i zachowania!, 237, 103, 99, 96, 75), 63, 61 w Lesznie ładna ceglana kamieniczka wymaga uzupełnień cegły. Pare starych drewniaków jest tez w Wojcieszynie. Jednak w oryginalnych miejscach najwięcej w Wiejcy i dalej. Szkoda, ze to niszczeje. Brak inicjatywy mieszkańców (zwłaszcza młodych) i gmin. A w czasach pokostu lnianego, czasem wapna chętniej dbano o stare domy. W niektórych krajach Europy stare domy i chałupy (mieszkalne do dziś) są lepiej zadbane i czasem przystosowane np. do pensjonatów

Dodajesz jako: Zaloguj się