:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Zalew na Utracie Kampinos - nie tylko las: wielkie plany budowy jeziora

Inwestycje, Zalew Utracie Kampinos tylko wielkie plany budowy jeziora - zdjęcie, fotografia

To może być turystyczna sensacja regionu. W najbliższych latach w południowej części gminy Kampinos powstać ma duży zbiornik wodny "Zawady - Gnatowice" bogaty w kąpieliska, sztuczne plaże, przystanie i pomosty. Wraz z sąsiednim, zmodernizowanym, jednohektarowym placem zabaw miejsce może rokrocznie przyciągnąć ogromną liczbę turystów, zainteresowanych rekreacją w otulinie puszczy. Inwestycja kosztować ma 30 milionów złotych.

Piękne krajobrazy i czyste powietrze, to jedne z najważniejszych walorów miejscowości Stare Gnatowice, położonej w południowej części Gminy Kampinos, na styku z Gminą Teresin. To tu, w dolinie rzeki Utraty, w latach 2018 – 2022 ma być wybudowany duży, zaporowy zbiornik wodny „Zawady – Gnatowice” służący mieszkańcom wsi, oraz, na co liczy gmina, turystom z regionu, jako całoroczny obiekt rekreacyjny.

Zbiornik wyposażony ma być w pomosty, przystań, sztuczne plaże oraz wyznaczone kąpieliska. Wokół planowana jest budowa, w ramach lokalnych dróg, ścieżek spacerowych i rowerowych. Pełne wykorzystanie atrakcyjności rekreacyjnej miejsca zapewnić mają nowe obiekty sportowe w bezpośrednim otoczeniu zbiornika. Dodatkowym walorem będzie na pewno już istniejący, ale dodatkowo doposażony i zmodernizowany, plac zabaw – tzw. ogródek jordanowski – który zajmuje powierzchnię jednego hektara.

Władze Kampinosu wierzą, że inwestycja przyczyni się do napływu turystów do Starych Gnatowic i całej gminy. Potencjał miejscowości jest pod tym względem bardzo duży. Bliskie sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego, Niepokalanowa i Żelazowej Woli dodatkowo go wzmacniają. Z kolei niedaleka odległość Warszawy (zaledwie 35 km) czy chociażby Sochaczewa, którego mieszkańcom brak otwartego kąpieliska bardzo doskwiera, może sprawić, że zainteresowanie zbiornikiem „Zawady – Gnatowice” będzie naprawdę duże. To może uruchomić kolejne inwestycje, gwarantujące rozwój okolicy, przede wszystkim powinna rozbudować się baza noclegowa, agroturystyka oraz mała i średnia gastronomia.

W przypadku szczęśliwego sfinalizowania inwestycji, popularność plażowania czy uprawiania sportów wodnych na zbiorniku jest z góry przesądzona, natomiast warunkiem kąpieli będzie jakość wody. Czystość rzek w Polsce od lat systematycznie się poprawia, więc liczymy na to, że i w tym zakresie droga do budowy kąpielisk będzie otwarta.

Plan Odnowy Miejscowości Stare Gnatowice na lata 2010 – 2022, przyjęty przez radnych gminnych, przewiduje realizację inwestycji w okresie 2018 – 2022. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 30 milionów złotych, z czego 85 % gmina chce pozyskać z RPO. 


Zalew na Utracie Kampinos - nie tylko las: wielkie plany budowy jeziora komentarze opinie

  • gość 2018-05-23 04:46:24

    Już prawie połowa 2018 r. , a o zalewie ani widu anu słychu. Po co było robić tyle hałasu ?

Dodajesz jako: Zaloguj się