Nietypowe dziki w Kampinoskim Parku Narodowym

Portal ikampinos.pl 08/05/2017 12:29

Prezentujemy nagranie fotopułaki dokumentujące bardzo nietypowe dziki w Kampinoskim Parku Narodowym. Dlaczego zwierzęta są w łaty?

Tak dla wiosennej, jako przedsmak nadchodzącego lata, przypominamy uroczy filmik Kampinoskiego Parku Narodowego będący nagraniem z fotopułaki i dokumentujący występowanie w KPN bardzo nietypowych dzików w… łaty, czy też jak kto woli, w kropki. Czy to wynik mezaliansu ze świnką hodowlaną?

 

Nietypowe dziki w Kampinoskim Parku Narodowym

Nagranie dokumentuje żerowanie licznej i młodej gromady kampinoskich dzików i pochodzi z lipca 2014 roku. Wśród członków rodziny widzimy bardzo nietypowe okazy w… łaty. Skąd się wzięły w KPN? W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak informuje Kampinoski Park Narodowy, biorąc udział w dyskusji, jaka wywiązała się pod wpływem nagrania na FB, „prof. Andrzejewski badał kampinoską populację dzika pod kątem mutacji wywołującej łaciate umaszczenie, co zaowocowało publikacją „Spotty mutation of the wild boar Sus scrofa Linnaeus, 1758” w Acta Theriologica w 1974 r. Profesor w powyższej publikacji zaznacza, że możliwość krzyżówki świń hodowlanych z dzikami była w rejonie Puszczy Kampinoskiej w czasach historycznych praktycznie zerowa, więc nie można wykluczyć naturalnego pochodzenia "łaciatej" mutacji. Profesor dodaje jednak, że taka krzyżówka mogła nastąpić w "czasach prehistorycznych" lub w innym rejonie, z którego przywędrowały osobniki o łaciatym umaszczeniu, które później zasiliły populację kampinoską.

Dziś jednoznaczna odpowiedź na nurtujące pytanie, skąd wzięły się łaciate dziki w KPN, byłaby możliwa dzięki badaniom genetycznym, tyle tylko, że takie nie zostały przeprowadzone. W związku z tym pozostaje nam jedynie snucie domysłów, ewentualnie tworzenie zakładów, i cieszenie oczu sympatycznym nagraniem fotopułaki.

 

Film źródło: Kampinoski Park Narodowy

 

Więcej na temat kampinoskich dzików piszemy TUTAJ.

Reklama

dziki w kampinoskim parku narodowym - komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama