:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C bezchmurnie

Sosna Powstańców 1863: wygięta od ciężaru powieszonych ciał

Zabytki, atrakcje, Sosna Powstańców wygięta ciężaru powieszonych ciał - zdjęcie, fotografia

Legenda głosi, że konary tej sosny zwiesiły się ku ziemi od ciężaru powieszonych ciał. To niezwykły pomnik Puszczy Kampinoskiej. Każdy, kto przybędzie do parku powinien odwiedzić Sosnę Powstańców 1863 r.

 

Ma około 170 lat, 22 metry wysokości i obwód 350 cm. Znajduje się w miejscu nazywanym Trzy Krzyże, na południowym skraju wsi Górki. Na jej konarach carscy siepacze wieszali niedobitków z oddziału powstańczego po walce pod Zaborowem Leśnym 14 kwietnia 1863 roku.

Sosna Powstańców 1863 to jeden z najsłynniejszych pomników Puszczy Kampinoskiej. Wiąże się z nią legenda o przyczynie zwieszenia ku ziemi konarów. Miał nią być ciężar powieszonych ciał powstańców. Niestety, sosna już nie żyje. Runęła ponad 30 lat temu i tylko w takim stanie możemy ją podziwiać.

- Sosna od kilku lat usychała, aż wreszcie runęła na ziemię 4 maja 1984 r. Powodem jej śmierci było niewątpliwie odwodnienie sąsiednich bagien przez nieprzemyślaną meliorację, także budowa asfaltowej drogi w jej bezpośrednim sąsiedztwie oraz suche na ogół ostatnie lata – czytamy w wydanym w 1990 r. „Przewodniku o Puszczy Kampinoskiej” Lechosława Herza. – W normalnych warunkach drzewo mogło dożyć sędziwego wieku 300 lat.

Obok Sosny Powstańców zobaczyć możemy oryginalną kapliczkę z trzema krzyżami (stąd nazwa miejsca). Prowadzi do niej kilka szlaków turystycznych.

 

foto B. F.

Sosna Powstańców 1863: wygięta od ciężaru powieszonych ciał komentarze opinie

  • gość 2017-03-08 19:59:52

    Hm... w wytłuszczonym nagłówku błąd-zik w dacie :( 1963 - 1863. Poprawiłabym ale nie mam jak ...

Dodajesz jako: Zaloguj się