Szlaki KPN: zainwestują miliony w turystykę w Truskawiu i okolicy

Foto: modernizacja infrastruktury turystycznej służyć ma w dużej mierze ochronie przyrody.
Portal ikampinos.pl 01/08/2017 15:33

Szlaki KPN: trzeba je porządkować nie tylko dla wygody turystów, ale również ze względu na ochronę cennych siedlisk przyrodniczych, które niestety ludzie rozdeptują, np. skracając sobie trasy.

Kampinoski Park Narodowy planuje gruntowną modernizację infrastruktury turystyczno-edukacyjnej w Truskawiu. W okolicy pojawić się mają dodatkowe szlaki spacerowe, oznakowania, stacja naprawcza dla rowerów i większy parking z sanitariatami. Całość kosztować ma około 3,5 miliona złotych. Realizacja projektu planowana jest na lata 2018 – 2020.

 

Szlaki KPN

Inwestycja ma mieć dwojaki cel: z jednej strony usatysfakcjonowanie turystów licznie odwiedzających Kampinoski Park Narodowy, z drugiej ochrona tutejszych siedlisk przyrodniczych przed niszczeniem przez niepodporządkowujących się zasadom gości puszczy. W Truskawiu znajduje się jedno z głównych wejść na teren KPN. Dyrekcja parku chce uporządkować i zmodernizować ten teren, również na słynnej ścieżce „Do Karczmiska”, w taki sposób, by ruch turystyczny skupić w jednym miejscu, zabezpieczając tutejsze cenne siedliska przyrodnicze przed dewastowaniem.

- Z uwagi na silną presję turystyczną konieczne jest odnowienie i utrzymanie w należnym stanie istniejącej tu infrastruktury turystyczno-edukacyjnej. Infrastruktura jest zużyta i wymaga wymiany bądź naprawy. Ze względu na liczbę użytkowników konieczne jest również wybudowanie nowego, większego parkingu wraz z sanitariatami. Oznakowania i informacje planuje się formie modułowej w sposób możliwie przejrzysty i atrakcyjny – powiedziała nam Anna Jaworek z KPN.

- Z uwagi na ogromną popularność turystyki rowerowej w KPN planuje się również umieszczenie stacji naprawczej, która umożliwi drobne naprawy roweru, napompowanie koła czy wymianę dętki, i wyruszenie na szlak mimo usterki. Aktualnie, mimo że węzeł turystyczny w Truskawiu stanowi początek kilku szlaków turystycznych, brakuje tu krótkich tras spacerowych, dla osób planujących godzinny pobyt w parku, a jednocześnie chcących ten czas spędzić aktywnie, spacerując i podziwiając przyrodę. Wyznaczenie interesujących, krótkich tras spacerowych będzie świetnym dopełnieniem istniejącej sieci szlaków turystycznych i jednocześnie zniechęci odwiedzających do skracania sobie tras i zapuszczania się w nieudostępnione miejsca. Planuje się także ustawienie nowych barier na wejściach na nielegalne ścieżki, co ograniczy nielegalną penetrację terenów wzdłuż ścieżki "Do Karczmiska", gdzie znajduje się wiele cennych i chronionych siedlisk – dodała A. Jaworek.

W pobliżu Truskawia znajduje się wiele łąk i muraw, które KPN chce chronić, a które turyści często wybierają sobie jako miejsce do opalania, niszcząc siedliska. A dyrekcji KPN zależy na utrzymaniu tych miejsc w dobrym stanie. Jest nadzieja, że po uporządkowaniu ruchu turystycznego uda się uzyskać ten cel.

I to nie wszystko z planowanych zmian. Ponieważ KPN odwiedza aż milion turystów rocznie, planowany jest druk prostych map turystycznych, na które jest ogromne zapotrzebowanie, a które mają być rozpowszechniane w centrach edukacji KPN, urzędach gmin, punktach informacji turystycznej czy w gospodarstwach agroturystycznych. Powstanie też nowy przewodnik po zmodernizowanej w ramach inwestycji drogi „Do Karczmiska”.

Wniosek o dofinansowanie całego przedsięwzięcia został kilka tygodni temu złożony w konkursie o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, projektu pt. „Ochrona cennych gatunków i siedlisk przyrodniczych poprzez właściwe ukierunkowanie ruchu turystycznego w Kampinoskim Parku Narodowym”. Ogólna wartość projektu szacowana jest na 3 463 600,00 zł. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2018-2020.

Reklama

szlaki kpn - komentarze opinie

  • gość 2019-06-16 10:26:53

    Większy parking w Truskawiu doprowadzi do degradacji środowiska w uwagi na istniejący tam topoklimat polanowy. Na świecie nie buduje się parkingów w Parkach Narodowych lecz wprowadza komunikację autobusami elektrycznymi.

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama