Trasa rowerowa Kampinos: do Brochowa, gdzie Roch się chowa

Po drodze zobaczymy jeden z najpiękniejszych widoków: łąki brochowskie
Portal ikampinos.pl 14/03/2017 11:18

Tym razem, dla odmiany, a pewnie i stosownie do pogody, proponuję podróż po obrzeżach puszczy. Trasa wyprawy jest wyjątkowo krótka i sprzyja częstemu schodzeniu z roweru w celu podziwiania mijanych osobliwości natury i kultury.

 

Proponuję opisywaną trasę rozpocząć w Żelazowej Woli. Tam zwracamy się na płn.-zach., czyli najprościej rzecz ujmując w lewo do miejscowości Mokas (9 km), by następnie zdecydowanie odbić na płn. przy budynku szkoły (w lewo). Rowerzysta jadący powoli na pewno zauważy, że znajdujemy się na szlaku zielonym. Niestety, niedługo pozostaniemy mu wierni, bowiem przy kapliczce zmuszeni jesteśmy porzucić go dla piaszczystej drogi (w lewo  na płn.-zach.), którą tylko nielicznym rowerzystom udaje się przejechać bez ani jednej nogą podpórki. Niedługo oczom naszym ukaże się  przepiękna leśna oaza.

Ten wcale niemały fragment Puszy Kampinoskiej otoczony jest  m. in. miejscowościami Plecewice, Wólka Smolana, zaś zachodnią jego granicę stanowi żelazna droga kolei wąskotorowej. W samym sercu tego obszaru znajduje się asfaltowa szosa z Plecewic do Lasocina znamy ją z naszych poprzednich wycieczek, m.in. do św. Teresy. Niektórzy się domyślają, że może to być okazja do powrotu. Nie wierzę jednak, żeby ktokolwiek zmęczył się tym trzynastokilometrowym odcinkiem.

Zatem konsekwentnie podążamy na płn.-zach., dlatego właśnie przecinamy szosę. Ten trzykilometrowy etap przed nami, to prawdziwa uczta zmysłów. Ostatni kilometr jedziemy równolegle do torów wspomnianej wcześniej kolejki.

Dojeżdżamy do szosy Sochaczew - Śladów (kolejna możliwość powrotu). Za nami 16 km, przed nami 2 km do Brochowa. Ilość drogowskazów i tablic informacyjnych powoduje, że moja rola  jako przewodnika wyprawy do tego miejsca historycznego jest zbędna.

W Brochowie przyglądamy się świątyni i przepięknej kapliczce Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus oraz oczywiście św. Rochowi, patronowi myśliwych. Kapliczka z roku 1881 na pewno przykuje Państwa ciekawość. Pragnę przypomnieć, że tego świętego już trochę znamy, jego wizerunek mijaliśmy w lipowej alei niedaleko Zawad.

To co najpiękniejsze przed nami. Na myśli mam oczywiście malownicze bzurskie łąki w okolicy Brochowa. Czeka nas dylemat: wybrać przeprawę w Witkowicach czy skusić się na most w Mistrzewicach Starych.  Na połoniny można wjechać drogą prowadzącą wzdłuż murów kościoła, przez fragmenty starej fosy prowadzi grobla. Wał zazwyczaj jednak jest nieprzejezdny, sprawiają to obfite opady. Dlatego należy podążyć w kierunku szkoły, tj. na płn.-wsch., wjechać w polną drogę w lewo (Mistrzewice Stare) lub w prawo (Witkowice). Droga do Mistrzewic, którą wybrałem,  znowu zaprowadzi nas w pobliże świątyni. Pamiętajmy jednak, aby od fosy odbić w trakt po prawej stornie, nie ten ciągnący się wzdłuż wody. Polny szlak będzie nas wiódł w najróżniejszych kierunkach. Jeśli z niego nie zjedziemy, zaprowadzi do wspomnianego wcześniej mostu.

W Mistrzewicach skręcamy w prawo, jedziemy aż do końca wsi. Za tabliczką informującą o nazwie miejscowości skręcamy na zach., czyli w lewo. Ten blisko dwukilometrowy odcinek jest bardzo ładny. Docieramy nim do tablicy z napisem Młodzieszyn, tu skręcamy w pierwszą uliczkę w lewo. Kierujemy się na  płd.-zach. do Juliopola.

Z miejscowości tej możemy zmierzać do rodzinnego grodu szosą asfaltową Młodzieszyn-Sochaczew (w lewo) lub  oddać się przyjemności jazdy krótszą, ale trudniejszą drogą polną.

Przecinamy zatem asfalt  i skręcamy w drugą drogę polną po prawej stronie. Po etapie łąk i pól naszym oczom ukaże się kapliczka we wsi Adamowa Góra. Jedziemy cały czas prosto, wzdłuż linii lasu. Na jego skraju znajduje się olbrzymi dąb. Aby uniknąć podróży po zatłoczonej ulicy Warszawskiej, proponuję skręcić w lewo obok tego cudu natury. Jesteśmy na cichej ulicy Spacerowej. Teraz tylko przeciąć asfalt i skierować się na widoczną już kładkę. Jesteśmy na ulicy Staszica, kierujemy się w lewo, w stronę al. 600-lecia, na skrzyżowaniu nowy skręcamy w lewo, a następnie jedziemy prosto przez Chodaków do Żelazowej Woli.

B. F.

 

Czytaj więcej info: trasa rowerowa Kampinos

 

Reklama

trasa rowerowa kampinos - komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama