Kampinoskie dziki: kto je kocha, a kto mniej

Ciekawostki, Kampinoskie dziki kocha mniej - zdjęcie, fotografia
Portal ikampinos.pl 26/10/2016 13:33

Jest ich w Kampinoskim Parku Narodowym około 750. Można je spotkać dosłownie wszędzie. Na publikowanym przez nas zdjęciu, jakie wykonała fotopułapka, kampinoskie dziki spokojnie wylegują się w ulubionym błocie - tzw. babrzysku. To niewinny obrazek, miły chyba każdemu. Ale kulinarne preferencje tych zwierząt sprawiają, że nie wszyscy pałają szczęściem na ich widok. Zwłaszcza gdy buchtują w misternie wysianym zbożu. W latach 2013 – 2015 Kampinoski Park Narodowy zmuszony był wypłacić ponad 2 miliony odszkodowań za ponad 2100 szkód wyrządzonych przez dziki w uprawach rolnych. To dla budżetu KPN ogromne obciążenie, mimo tego pracownicy parku wolą mówić o pożytecznej roli tego zwierzęcia.

 

Bardzo ciekawy artykuł można znaleźć w ostatnim kwartalniku „Puszcza Kampinoska”, wydawanym od 1992 roku przez KPN. W artykule „Buchtujący w zbożu, czyli o dziku słów kilka”, Adrian Biedka szczegółowo i ciekawie sytuuje to popularne zwierzę w lokalnej, kampinoskiej społeczności, zwracając uwagę na wszelkie, również trudne aspekty.

Mieszkańcy gmin: Kampinos, Izabelin, Łomianki, Stare Babice, Teresin, a i samej Warszawy wiedzą, że coraz częściej dziki można spotkać wśród ludzkiej zabudowy. Są to zwierzęta tak inteligentne i wyposażone w tak dobry nos, że z łatwością odnajdują i uczą się na pamięć miejsc występowania wszelkich odpadków jedzenia. Niezabezpieczone śmietniki czy pryzmy wygrabionych liści, skutecznie przyciągają kampinoskie dziki. I chociaż ich widok na osiedlu mieszkalnym może wywoływać uśmiech, wiemy dobrze, jakie problemy mogą się wiązać z tym zjawiskiem. – Dlatego pamiętajmy, abyśmy nie dokarmiali dzików, czy to świadomie, czy też nie. Są to bardzo zaradne zwierzęta, które znakomicie sobie poradzą same, bez naszej pomocy – pisze A. Biedka.

Z liczną gromadą kampinoskich dzików związany jest też niestety problem szkód, jakie wyrządzają w okolicznych uprawach. Zwierzęta te szczególnie gustują w żerowaniu w uprawach kukurydzy, ziemniaków czy zbóż. Zgodnie z ustawą prawo łowieckie Kampinoski Park Narodowy zobowiązany jest wpłacać odszkodowania za szkody spowodowane przez dziki w uprawach i płodach rolnych. Z tego tytułu w latach 2013 – 15, KPN wypłacił ponad 2 miliony złotych (za w sumie 2100 szkód wyrządzonych przez dziki na powierzchni około 850 ha).

Odszkodowania te są ogromnym obciążeniem dla budżetu KPN-u. Adrian Biedka w swoim artykule prognozuje jednak, że duża redukcja pogłowia dzika w naszym kraju, jaka dokonywana jest w ostatnich latach, powinna w przyszłości zdecydowanie ograniczyć liczbę szkód.

Ale nie możemy zapominać, czy może przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że dziki czynią też wiele dobrego. I z tego powodu są szczególnie lubiane przez leśników (to w opozycji do niechęci rolników). Dziki bowiem buchtując w lasach niszczą poczwarki i larwy szkodliwych owadów, dzięki czemu mogą zapobiegać gradacji. – Ponadto buchtując w poszukiwaniu bukwi czy żołędzi, dziki przyspieszają procesy humifikacji ubogich gleb leśnych – pisze A. Biedka.

I na zakończenie przytoczmy istotne podsumowanie autora artykułu:

- Dziki zawsze były, są i prawdopodobnie jeszcze przez długie lata będą istotnym elementem kształtującym przyrodę Kampinoskiego Parku Narodowego i jego strefy ochronnej zwierząt łownych. Obyśmy jednak zdecydowanie częściej mówili o dziku w związku z jego pożyteczną rolą niż szkodnictwa rolnego, które w ostatnich latach jest rekordowe wysokie.

Foto źródło KPN

 

 

 

Reklama

Kampinoskie dziki: kto je kocha, a kto mniej komentarze opinie

  • gość 2016-10-27 11:30:31

    Można zainwestować naprawdę niewielkie pieniądze w różne odstraszacze (są nawet naturalne!) zamiast sięgania po publiczną kasę z odszkodowań.

  • 2016-10-27 20:50:13

    dokładnie tak

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama